Milé děti, 

začíná nám nový rok. Každý začátek je dobrý tím, že je jako nepopsaný list papíru nebo jako když začnete hrát novou hru. Je totiž jen na vás, jak svůj list popíšete. V tomto vydání Magazínu Paraple se věnujeme tématu, které bychom trochu zjednodušeně mohli nazvat čistá mysl. Co to znamená? Že je občas potřeba si, stejně jako pokojíček, uklidit nebo lépe řečeno uspořádat si i své myšlenky. A často to není vůbec jednoduché. Zbavit se myšlenek totiž není tak lehké, jako třeba rozbitých hraček nebo věcí, které už nám nedělají radost. 

Součástí takového úklidu je zejména práce s neradostnými či zatěžujícími myšlenkami. Myšlenkami, které mohou vycházet z reálných, těžkých událostí, ale i z fantazií, kterými si dotváříme svůj pohled na svět tam, kde nevíme nebo ani nemůžeme vědět, jak to ve skutečnosti je.

Nevím, zda znáte citát: „Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu. Dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu. A dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.“ 

Tento citát se v různých obměnách objevuje, co je lidstvo lidstvem. Jeho základní myšlenka se dá použít jako návod, jak ulevit přetížené hlavičce. 

1

Silák – mění věci, které může

Utřiďte si v hlavě, co můžete změnit samy a udělejte si na to plán. Takových věcí může být samozřejmě více. Zrovna já to opravdu chápu, sám jich mám fůru. Zaměřte se ale jen na jednu z nich a až ji vyřešíte, pokračujte dál. Je to lepší než jich řešit víc najednou, protože vidíte okamžitý výsledek. A nebojte se za řešení každé z nich odměnit. 

2

Ještě větší silák – snáší to, co změnit nemůže

S úklidem myšlenek týkajících se věcí, které nemůžete změnit je to horší. Můžete je sice hezky poskládat do šuplíku, ale stále tam budou. A chodit kolem šuplíku a bát se do něj nakouknout rozhodně není dobré. Ale myslete na to, že do něj nemusíte koukat osamoceně. Můžete si vzít na pomoc rodiče, prarodiče, kamarády nebo třeba poprosit o radu učitele ve škole. 

Vím, že je vám jasné, že takové věci na světě jsou. Například aktuální situace kolem pandemie koronaviru, kdy musíte trpělivě čekat, jak co bude rozhodnuto. Budete chodit do školy nebo se zase učit on-line? Budete se ve škole a na kroužcích muset testovat? Pomůže nám v boji s touto nemocí očkování? Budete se muset očkovat i vy a jestliže ano, je to pro vás bezpečné? 

Mluvte o všem, co vás trápí, aby vám to v tom pomyslném šuplíku nehnilo a aby vám z něj linoucí se zápach neznepříjemňoval jinak krásně uklizený pokojík.

3

Poslední část citátu je určena zejména dospělým, kteří mohou využít své větší životní zkušenosti a pomoci vám rozlišit, co můžete a co nemůžete změnit. 

A určitě neuděláte chybu, pokud udržení čisté mysli podpoříte následovně:

 • Dělejte si v životě radost, byť jen drobnou, kdykoli můžete.
 • Smějte se se svými blízkými.
 • Mazlete se se svými domácími mazlíčky.
 • Dobře jezte a nezapomínejte na dostatek chutného ovoce a zeleniny (Jasně, i ta může být dobrá.). 
 • Pijte čistou vodu.
 • Choďte často ven a vyrazte do přírody, kdykoli můžete.
 • Sportujte.
 • Zpívejte si.
 • Vypište se ze svého trápení do deníčku.
 • Zhluboka dýchejte.
 • Hodně spěte.
 • Dávejte a přijímejte lásku.

Přeji vám, ať se vám daří si udržet vaše hlavičky nebolavé a vůbec krásný celý rok 2022

Váš David

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.