V minulém roce nebylo vůbec možné uskutečnit tradiční Běh pro Paraple. A ani letos nebyla epidemická situace ideální, avšak tentokrát nás už tak nezaskočila a my jsme se rozhodli pro přesun do virtuálního prostředí. Dvacátý první ročník Běhu pro Paraple tak byl zároveň prvním virtuálním.

Jak se běhalo?

V průběhu čtyř květnových týdnů sbírali registrovaní účastníci prostřednictvím zvolené sportovní aktivity kilometry a sdíleli je pomocí své oblíbené mobilní aplikace nebo chytrých hodinek. 

,,Přestože budete na trati sami, poběžíte pro nás a s námi,”

vzkazoval v průběhu akce všem příznivcům Centra Paraple jeho prezident Zdeněk Svěrák.

Účastníci, ať už jako jednotlivci či týmy, se mezi sebou mohli virtuálně utkat v několika disciplínách. Variant, jak se zapojit a prospět pohybem sobě a zároveň i přispět Centru Paraple, byla spousta. V nabídce figurovaly možnosti vhodné prakticky pro všechny – běh, jízda na kole, hand­biku, skateboardu či bruslích, ale také chůze, včetně té spojené s procházkou s kočárkem či třeba se psem. Sportovat a sbírat kilometry tak mohl každý dle svých možností, kdykoli a kdekoli. 

Jedním z amabasadorů byl olympijský vítěz z roku 2012, pětibojař David Svoboda, který si při návštěvě v Centru Paraple vyzkoušel handbike.

Do prvního ročníku virtuálního Běhu se zapojilo mnoho příznivců pohybu a Centra Paraple z celé České republiky, a nejen z ní. Na podporu Paraplete se sportovalo například ve Španělsku, Belgii, na Slovensku či ve vzdáleném Japonsku. 

Nový koncept podpořilo mnoho známých osobností, v čele s ambasadorkou Centra Paraple Bárou Polákovou. K vyhlášené výzvě se dále připojili a pojetí akce velmi podpořili spoluzakladatel Běhu Michal Horáček, sportovci David Svoboda a Šárka Kašpárková, umělkyně Adéla Elbel či úspěšní parasportovci Jan Tománek a Anna Luxová, kteří se zároveň stali partony akce. 

Při technickém zajištění jsme spojili síly s Rozběháme Česko, kteří na výbornou dostáli svému názvu.

Už průběžné výsledky napovídaly, že se chodí hodně a často. A co teprve ty konečné? Ale k tomu se ještě dostaneme. 

Tlustou čáru za všemi výkony, a tím i stop dalšímu nahrávání zdolaných vzdáleností, jsme udělali v sobotu 29. května přesně v 10 hodin, abychom ještě toho dne odpoledne mohli slavnostně vyhlásit výsledky všech disciplín a odměnit vítěze.

Slavnostní vyhlášení

Stejně jako celý Běh i konečný ceremoniál spojený s vyhlášením výsledků proběhl on-line. Přímý přenos ze zahrady Centra Paraple zajistila → Mall.tv. Moderování komorní akce se chopil beatboxer a hudebník Endru. Vítané hudební osvěžení přichystala kapela Chinaski a diváky písněmi ze svého repertoáru potěšila také populární Jitka Boho. 

Atraktivní ceny přítomným vítězům jednotlivých kategorií předali partneři Centra Paraple a také patroni akce. A nebyly to ceny ledajaké! Nejúspěšnější účastníci získali batohy YOSHI z Olympijské kolekce značky Alpine Pro, dřevěné korbele a prohlídku pivovaru od Pilsner Urquell, zapůjčení automobilu Škoda ENYAQ iV, šperky Silver Cat od AVIKO TIME a řadu dalších hodnotných dárků.

Avšak nejen ti nejúspěšnější „polykači“ kilometrů, ale i ti, kteří se do akce zapojili později nebo svými výkony nemohli aspirovat na medailové posty, měli šanci vyhrát zajímavé ceny. Rozhodlo o nich losování. Ze všech přihlášených dospělých účastníků, vylosovala Veronika Valentová, zástupkyně našeho generálního partnera, výherce letu horkovzdušným balonem, jeden šťastlivec z kategorie ZTP získal od společnosti Auto-Poly týdenní zápůjčku vozu ŠKODA OCTAVIA s upraveným řízením a plnou nádrží a jedno dítko z juniorské kategorie vyhrálo prvotřídní koloběžku, kterou do soutěže darovala prodejna Svět koloběžek. 

Výsledky

BĚH

ŽENA: Pavla Šebestová, 610,09 km

MUŽ: Lukáš Svoboda, 738,07 km

JUNIOR: Ondřej Krajsa, 209,05 km

ZTP/P

ŽENA: Kateřina Antošová, 855 km

MUŽ: Václav Košař, 610,04 km

JUNIOR: Vojtěch Veselý, 30,05 km

ROZTOČÍME KOLA

ŽENA: Kateřina Palová, 1 419,34 km

MUŽ: Vladimír Žingor, 3 004,77 km

JUNIOR: Jakub Machát, 930,28 km

CHŮZE

ŽENA: Jana Navratil Konvalinkova, 696,1 km 

MUŽ: Michal Rota, 876,22 km

JUNIOR: Alice Uhnavá, 627,4 km

CANICROSSAŘ 

Zbyněk Jeřábek, 502,35 km

DOGTREKKAŘ

Radka Jindráková, 456,7 km

2 DOSPĚLÍ + 2 JUNIOŘI/RODINA

Káča a káčátka, 1 124,92 km

TÝMOVÁ VÝZVA

Šlapeto, 15 408,813 km

Pozn.: V jednotlivých kategoriích uvádíme pouze 1. místo

Letošní virtuální Běh pro Paraple skončil nadmíru úspěšně. Počet zaplacených registrací dosáhl výše 4 181 a celkový výtěžek se vyšplhal na 1 780 955 Kč. 

Získané finanční prostředky budou použity k zajištění činnosti Centra Paraple, které poskytuje sociálně-rehabilitační pobyty klientům s  poškozením míchy.

PODĚKOVÁNÍ 

Velké poděkování patří všem účastníkům, kteří se do virtuálního běhu zapojili, patronům akce a partnerům Centra Paraple.

Hlavní partneři akce

Auto – Poly spol. s r.o.

Volkswagen Financial Services

Děkujeme za podporu

Kooperativa

ŠKODA AUTO a.s.

Plzeňský Prazdroj, a. s.

Rozběháme Česko z.ú.

Svět Koloběžek s.r.o.

ALPINE PRO, a.s.

AVIKO TIME s.r.o.

Lagardere Travel Retail, a.s.

FAST ČR, a.s.

Wine concept s.r.o.

S PRO ALFA CZ, a.s.

COLOPLAST A/S

B. Braun Medical s.r.o.

Aon Central and Eastern Europe a.s.

SCENOGRAFIE s.r.o.

Česko sportuje

Šneci v běhu

Barbora Kmecová – Bessa illustration

Ing. Michal Naar

Bára Poláková

David Svoboda

Michal Horáček

Šárka Kašpárková

Adéla Elbel

Jan Tománek

Anna Luxová

Jitka Boho

Chinaski

Ondřej “Endru” Havlík

Mediální podpora

Česká televize

Radiožurnál

Radio1

2media.cz

RF Hobby

MČ Praha 10

VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Internet Mall, a.s.

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.