Méně je někdy více aneb i dobrého pomálu

Sdílet článek

Milé děti, přátelé, kamarádi,  

znáte díl Macha a Šebestové, ve kterém má Kropáček angínu a ve kterém se oba hrdinové i se psem Jonatánem pomocí sluchátka zmenší, aby mohli se zákeřným virem, respektive bakterií, zápasit, a Kropáček tak s nimi mohl do ZOO? A znáte velkofilm Avatar, ve kterém přežívají modří tvorové díky rostlinným organismům, které jim vytvářejí dokonalý domov? A teď si to spojte. Podobná soustava organismů žije v našem těle. My ovlivňujeme ji a ona zase nás. Právě o tomhle píšeme, i když pro vás zatím trochu složitě, v hlavním článku tohoto magazínu.  

Svět, ve kterém společně žijeme, je hodně ovlivněný tím, jak ho řídíme my dospělí. Musíme si přiznat, že často čím dál méně rozumíme, nebo nechceme rozumět, nejprostším zákonům přírody a mnohdy se domníváme, že jakákoli umělá látka funguje lépe než ta stvořená přírodou.  

Je mi jasné, že v přírodě nenajdeme růst počítač, tablet ani mobil, ale určitě v ní roste strava, která je kvalitnější než ta připravovaná z nepřirozených surovin. Už odmalička vás učíme jíst uměle upravenou stravu a ještě máme tu drzost se na vás zlobit, když se přecpáváte sladkostmi. Sladkostmi, které jsme sami vyrobili, nacpali rafinovaným cukrem a navrch na ně udělali barevné obaly, skvělé reklamy, a pokud to nestačilo, přihodili ještě dárek zdarma. Sami jsme si na sebe upletli bič, když jsme vám cukr ukázali, a teď najednou chceme, abyste ho už nekonzumovali. Uffff, promiňte, že jsem se tak rozčílil, ale je to tak. A nejen s tím cukrem, ale i s ostatní upravenou (např. různé polotovary) stravou.  

Naši předkové byli v tomto ohledu daleko moudřejší a nám všem by velmi prospěl velký návrat ke střídmosti, který však znesnadňuje i aktuální hojnost a dostupnost všeho.  

Mikroorganismy, které žijí v našich bříšcích, ale moc dobře vědí, jak nám dát najevo, že se jim takový způsob života nelíbí. Může nás bolet břicho, můžeme mít vyrážku, být bez energie, smutní… To, co jíme a jak žijeme, ovlivňuje naše malé vnitřní kamarády, kteří tvoří náš „avatarský biom“ (neboli mikrobiom) a kteří často zoufale křičí: „Hej, kámo, všeho moc škodí. I dobrého pomálu.“ 

Určitě vás nechci zbavovat sladkostí, ochuceného pití, „mekáčů“ a „káefcéček“, ale měla by to být ta menší část naší stravy, i když nám třeba moc chutná. Mělo by to být trochu jako v té říkačce, kterou většina z vás určitě zná: „Hrách a kroupy, to je hloupý, to my máme každý den, ale vdolky z bílý mouky jenom jednou za tejden.“ 

Věřím, že ve svém okolí najdete mnohem více prospěšné stravy, než jsou jen hrách a kroupy, a že se stane vaší každodenní součástí.  

Sladký život s méně cukrem vám přeje váš 

David

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.