Automatický nakladač vozíku. 🙂
Ale pozor, také má své hranice a není dobré ho přetěžovat.

Na lůžko, na toaletu, na koupací vozík či sprchovou sedačku, do sportovní pomůcky, do automobilu… Ve všech případech mluvím o přesunech. 

Přesuny a zdokonalení se v nich jsou velmi častou zakázkou, se kterou k nám do Centra Paraple klienti přijíždějí. V jejich soběstačnosti totiž hrají naprosto zásadní roli. A proto je-li to ve fyzických možnostech klienta, věnujeme nácviku přesunů maximální úsilí, do kterého je nezřídka zapojen celý multidisciplinární tým.

Když jsme u automobilu – pro člověka, nejen na vozíku, představuje mobilita obrovský krok vpřed. Vhodná úprava automobilu pro člověka s hendikepem je kategorie sama pro sebe. V našem centru ji s každým klientem řešíme zcela individuálně. Není to totiž jen o ručním řízení, ale o několikaměsíčním, v extrémních případech i několikaletém, procesu, na jehož počátku je dobré položit si několik otázek. Zvládnu řídit? Jaké auto je pro mé potřeby a hendikep vhodné? Přesunu se do auta? Naložím si vozík? A tak dále. Na všechny otázky se snažíme spolu s klienty nalézt správné odpovědi. K tomu nám pomáhá i skutečnost, že díky dvěma automobilům od ŠKODA Auto s různými úpravami máme možnost nabídnout klientům k vyzkoušení různé varianty. A také ochota klientů na pobytu, kteří často propůjčí své již upravené vozy k vyzkoušení ostatním, což zájemcům poskytne ještě širší rozhled. To celé pak může přinést člověku obrovskou hodnotu, totiž zásadní zvýšení míry svobody pohybu.

Ochrana prahu proti oděrkám, ke kterým dochází při parkování vozíku u auta, pro bezpečný přesun a při nakládání vozíku na sedadlo spolujezdce. Velmi důležité je elektricky polohovatelné a posuvné sedadlo řidiče, které doporučujeme zohlednit už při samotné koupi vozu. Zásadně totiž ovlivní soběstačnost při přesunech a hledání správné polohy za volantem při řízení.
Táhla k brzdovému a plynovému pedálu od ručního ovládání MERO 2 firmy Hurt namontovaného ve voze ŠKODA Superb.
Ruční ovládání MERO 2 od firmy Hurt. Detail na aretaci brzdy, díky které může řidič snadno volit polohy řadicí páky nebo může odlehčit ruku při čekání na semaforu či v koloně. 
Přesuvná deska IROA-HDC.
Přesuvná deska namontovaná firmou IROA-HDC umožňuje snadnější a bezpečnější přesun do i z vozu. Jednoduchá manipulace přináší vyšší soběstačnost, vyměkčení zase sníží riziko oděrek a dekubitů. 
Detail na ruku v trojzubci, pomůcce, která dokáže zcela nahradit jemnou motoriku při práci s volantem. Řízení je tak bezpečné a plně v moci řidiče. 
Poloha za volantem. Stačí se už jen připoutat – možné je to i čtyřbodovými pásy pro lepší stabilitu.  
Nástavec od firmy Hurt pomůže stisknout tlačítko u řadicí páky automatické převodovky a zjednoduší tak volbu jízdních režimů.  
Kombinace úprav na volantu pro kvadruplegika. Vidlička, koule a trojzubec patří mezi nejčastější pomůcky nahrazující nefunkční úchop. Jejich kombinace a umístění na volant jsou zcela individuální.
V nových vozech ŠKODA Superb a Octavia si může řidič vybrat, jestli chce použít konvenční dotykové metody nebo digitální asistentku Lauru, která nabízí vyšší komfort při ovládání telefonu, navigace a celého infotainmentu pomocí hlasu. Řidič tedy může nechat ruce na volantu a na ručním ovládání a s vozem přirozeně komunikovat.
Jednoduché uchycení trojzubce na volant. 
Ruční ovládání u středového panelu od firmy IROA-HDC. Logické ovládání plynu k sobě, brzdy od sebe + aretace brzdy na míru podle typu postižení. 
Ruční ovládání u středového panelu od firmy IROA-HDC.

Děkujeme společnosti ŠKODA za zapůjčení vozů.

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.