Únava a zmar lidí je s přetrvávající pandemií stále větší a dobrých zpráv je pomálu, i když se na světě stále děje mnoho krásného. Ale bohužel to pro média není tak senzační jako ukazovat utrpení, boj o přežití a umírání. 

Ústřední téma našeho časopisu TRauma – TRpká součást života na první pohled také nehýří optimismem, ale může ukázat cestu nebo pomoci pochopit, proč se nám něco v životě děje či proč reagujeme tak, jak reagujeme, a cítíme to, co cítíme. 

Během přípravy zmíněného článku jsem prožíval těžké chvíle ve snaze pochopit utrpení druhých spojené s traumatickými událostmi. Ale i období plné těžkostí má své přínosy. Sáhnete si na podstatu svého bytí a necháváte proudit energii lásky k životu s důvěrou, že vás unese do příjemnějších vod. A je štěstí, když v tom nejste sami. 

Osobně neumím přijímat od druhých pomoc a ani chválu. Obojí ve mně vyvolává podobné pocity, jako bych se styděl nebo minimálně byl v rozpacích. Ale vnitřně to vždy pohladí a já děkuji všem, kteří se na tom podílejí. 

Mimořádné díky patří Tomášovi, mému citlivému příteli, kterého zbožňuji podobně jako své dva ragbyové bratry. Láska k nim se nedá slovy vyjádřit a možná ani sami netuší, jakou mi jsou oporou. I třeba jen když hrajeme večer karty, kdy si stejně přeji, aby vyhrála Barunka (přítelkyně ragbyového brášky Járy a další zbožňovaná osoba) a vše bylo v harmonii. Tento malý exkurz k milovaným osobám ale není jen tak. Hledal jsem totiž oslí můstek, abych se od lásky k bližnímu svému dostal k víře v Boha. 

Při jednom herním večeru jsem prohlásil, ani nevím proč, že nevěřím v Boha (což tedy nebylo úplně správné sdělení) a J&B (Jára a Bára) skoro jednohlasně řekli: „Nerouhej se.“ 

Zamyslel jsem se tedy více nad tím, co vlastně takové sdělení znamená a jestli je to rouhání, když popíráte existenci Boha, jak jej znáte vykresleného církví. Ale mně spíše šlo o následek toho sdělení. Jsme upozorňováni, abychom se nerouhali, nebo že za to budeme potrestáni. Skutečně je jediná možnost, jak Bůh dokazuje svou existenci, že se nám stane něco zlého? Bůh – klidný, často utrápený, všemocný vládce, který musí skousnout i takové utrpení, jako je násilí páchané na dětech, by mi chtěl dokazovat svou přítomnost tím, že mě nějak vytrestá? Nemyslím si to, to je totiž ryze lidský vzorec chování. Ale přesně to mě na jakékoli tradiční víře štve. 

Věřím v Lásku a je to možná stejné jako pro někoho Bůh. 

#tojefaktskvely

„To je fakt skvělý!“ je hláška druhého ragby brášky Plešouna. Použil ji, když s ním kolega, náš kamarád Jacob, nechtěl jít na oběd. 

Před několika měsíci, úplně v jiné diskusi, jsem slyšel stejnou větu znovu a pobavila mě, i když tehdejší situace by si byla vyžadovala spíše vážnost. 

Myslím, že by bylo fajn se také podělit o něco, co nám přijde fakt skvělý. A když jsme v 21. století, tak hned s hashtagem: #tojefaktskvely #ukaztocelemusvetu.

Obrázek přiložený ke článku vytvořil Tobík, syn naší fyzioterapeutky Aleny. Když si ve školce obrázek fotila, Tobík jí řekl: „Mamko, ukaž to celýmu světu!“ A mamka tak učinila a dala Tobíkova tučňáka na Facebook. A my teď ještě do našeho magazínu. Tedy ne že by obsáhl celý svět, ale nějakou službu určitě udělá. 

Děti jsou úžasné a my musíme diskomfort posledních měsíců vydržet už jen kvůli nim. Prodloužit jim bezstarostné období a snažit se pro ně udělat svět co nejhezčím místem k žití a taky jim zachovat touhu mít své vlastní potomky a pro ně dělat totéž. 

Modlím se k Lásce za všechny děti na světě a prosím o odpuštění za všechno utrpení, které jim působíme. 

Děkuji Elišce za její článek (Jak to vidí Eliška), při jehož psaní musela opakovaně plakat, Tobíkovi za tučňáka, synovi Vendelínkovi za pochopení a podporu a synovečkovi Filipu Davidovi za první (i když bezděčný) úsměv na strejdu. 

S láskou

David Lukeš

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.