Pivní lahve 2020 aneb Pohár plný spolupráce a solidarity

Sdílet článek

Charitativní aktivity Pilsner Urquell vynesly Centru Paraple v roce 2020 ohromující částku 3 559 764 korun! Kromě tradiční aukce, v pořadí již deváté, uskutečnil Pilsner Urquell na podporu naší činnosti ještě další dva projekty.

„Lahve“ třikrát jinak, třikrát pro Centrum Paraple

1.

Stěžejním počinem byla již zmíněná aukce uměleckých pivních lahví, kterou Pilsner Urquell pro Centrum Paraple pravidelně organizuje od roku 2012. 

V aukci konané ve čtvrtek 10. prosince na Mall.TV bylo draženo deset unikátních lahví, jejichž design i proces tvorby byl ve znamení spolupráce a solidarity, ústředních témat tohoto ročníku. 

Cena nejdražší aukční lahve se vyšplhala na 360 000 korun.

Celkový výtěžek dražby činil 2 013 989 korun. 

2.

Zcela novou aktivitou byla třicet dní trvající sbírka na portálu Hithit, jejímž symbolem byla speciálně vyrobená jedenáctá lahev. 

Sbírka skončila 10. prosince a vynesla 545 775 korun.

3.

V neposlední řadě a s ohledem na současnou nelehkou situaci nám Plzeňský Prazdroj věnoval také 10 korun z každé prodané jednolitrové lahve z vánoční edice. 

Tato aktivita přinesla 1 000 000 korun.

Aukce vybroušených unikátů 

Mimořádná kolekce lahví 9. ročníku aukce je výsledkem dovednosti předních odborníků ve svém oboru. 

Hlavní myšlenky a návrhu vzhledu se zhostil význačný český designér Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj. Ke spolupráci přizval proslulou sklárnu Moser, hodinářskou manufakturu Bohematic a plzeňské bednáře. 

Michal Froněk se při tvorbě lahví inspiroval vznikem piva Pilsner Urquell, na jehož počátku stála dohoda a spolupráce plzeňských právovárečníků a které je společným dílem zkušeného sládka, mistrů sladovnických, chmelařů, bednářů a zástupců dalších řemesel. Právě díky spolupráci vzniklo pivo, které inspirovalo sládky na celém světě, a kategorie piva Pils, dnes největší pivní kategorie na světě. 

Lahve jsou vyrobeny z křišťálu a zaujmou unikátním plochým brusem. Každá mechanická zátka lahve je originální, na svém vrcholu je zdobená rytinou zdůrazněnou speciální barvou, která i ve tmě svítí. Jde o prvek, který od sebe jednotlivé lahve odlišuje. 

Čistý design doplňuje logo a pečeť Pilsner Urquell z 24karátového zlata. Lahve jsou uloženy do dubových obalů, ručně vyrobených mistry bednáři z plzeňského pivovaru.

Aukční lahve pro rok 2020 jsou výsledkem společné realizace originálních nápadů špičkovými mistry. Bylo mi velkou ctí se společně s kolegy podílet na tak krásném prospěšném projektu. Právě nyní je pomoc druhým potřeba více než kdy jindy. Mám velkou radost, že tyto lahve pomohou rozvíjet a nabízet služby Centru Paraple ještě většímu počtu lidí, kteří to potřebují.”

Dražitelé lahví

Lahev č.Přezdívka dražiteleVydražená částka
1Mates360 000 
2ZDN350 000 
3M P Š166 000 
4RomanP_(moje8_lahev)165 000 
5Tomáš Hoplíček165 000 
6Šestá165 000 
7Hanzi162 000 
88160 888 
9XOXOXO160 100 
10U Čierneho Barona160 001 

„Vždy jsme byli hrdí na to, že naše pivo lidi spojuje a inspiruje, a vždy jsme taky pomáhali, když bylo potřeba. Loňský rok byl vskutku rokem plným překvapení, proto jsme předvánoční charitativní dražbu uměleckých lahví rozšířili o další aktivity. Zapojily se do nich tisíce lidí. V duchu tématu dražby, kterým byla spolupráce a vzájemná pomoc, pomohli i oni Centru Paraple. Děkuji všem, kteří tak udělali, a přeji každému klidný a úspěšný rok 2021.“

Roman Trzaskalik, marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje

„S tradicí pomáhat potřebným začali v našem pivovaru už jeho zakladatelé v polovině 19. století. Na tento zvyk jsme v roce 2011 navázali první dobročinnou aukcí pivních lahví. Za tu dobu se z dražby stala každoroční tradice, která Centru Paraple vynesla už téměř 13 milionů korun.“ 

Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje 

„Naši skláři do projektu přinášejí originalitu čistě ruční výroby křišťálu, kterou zdokonalujeme už více než 160 let. Společnost Moser je potěšena, že může přispět k projektu Pilsner Urquell Aukční lahve.“ 

Martina Jirásková, ředitelka marketingu sklárny Moser

Dne 11. února 2021 v sídle Centra Paraple převzal jeho ředitel David Lukeš z rukou Václava Berky, emeritního vrchního sládka Plzeňského Prazdroje, šek na 3 559 764 korun a zároveň také jedenáctou lahev, která je symbolem úspěšné sbírky na portálu Hithit a také vůbec první lahví, kterou kdy Centrum Paraple obdrželo.

„Rekordní částka nás všechny příjemně překvapila. Díky dlouholeté podpoře Plzeňského Prazdroje můžeme stále nabízet naše sužby a pomáhat klientům s návratem do běžného života. Velmi děkuji všem dárcům za jejich štědrost a otevřená srdce.“ 

David Lukeš, ředitel Centra Paraple, neskrýval z výsledku aukce překvapení
Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.