V tomto dílu Bylinkáře vám prozradím, jak podpořit oběhový systém, čím lze léčit vysoký krevní tlak nebo jak se zbavit otoků, tedy obtíží, které se v létě mohou stupňovat.

Vysoký krevní tlak a nemoci oběhového systému patří mezi takzvaná civilizační onemocnění. Postihují tedy velké množství obyvatel. Lze jim však předcházet prevencí, kterou můžeme skvěle podpořit užíváním bylinek. A pokud už nějaký zdravotní problém nastane, i zde lze mnoho vyřešit bylinnou léčbou.

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Tato žlutě kvetoucí rostlinka poskytuje potěchu pro oči i pro hmyz. Její květy často dokážou pokrýt rozsáhlé plochy a svou vůní lákají včely, kterým nabízejí velké množství pylu. Proto také její latinské jméno Melilotus značí přítomnost medu. České označení pramení pravděpodobně ze skutečnosti, že komonice byla dříve pěstována jako pícnina pro koně.

Komonice obsahuje kumarinové deriváty, purinové deriváty, jako je allantoin, dále sliz, třísloviny, glykosidy, flavonoidy a další. 

Sbírá se její nať ihned po rozkvětu, nejvíce účinných látek však obsahují květy. Jelikož roste na našich lukách celkem hojně, její sběr je rychlý. Suší se přirozeně na vzduchu nebo v sušičce na 40 stupňů. Lze ji však pořídit i ve specializovaných obchodech, a to i ve formě tinktury.

Léčivé působení komonice znali již za dob Hippokratových a díky širokému uplatnění je užívána dodnes. Její nejdůležitější účinek spočívá v uvolňování hladkého svalstva a cév a zlepšování krevního oběhu. Omezuje srážlivost krve, a působí tedy preventivně proti trombózám a emboliím a také proti infarktu. Příznivě ovlivňuje vysoký krevní tlak. Díky útlumu hladkého svalstva se také uplatňuje při léčbě chronických onemocnění dýchacích cest, při křečích v pánevní oblasti a střevní kolice. Je také vhodná proti nespavosti. Zevně ji lze užívat ve formě masti, tinktury nebo kloktadla či jako přísadu do koupele. Zlepšuje hojení ran, opuchlin a vředů, tlumí revmatické bolesti a léčí křečové žíly. 

Při užívání komonice je třeba dbát na předepsané dávkování a délku léčby. Obsahuje totiž dráždivé látky, které při vyšších dávkách mohou způsobit bolesti hlavy, závratě a další nepříjemnosti. Vyvarovat by se jí měli lidé s poruchami srážlivosti krve, lidé užívající léky na ředění krve a těhotné a kojící ženy. 

Jasan ztepilý
(Fraxinus excelsior)

Další možností, kterou nám nabízí bohatá přírodní lékárna na problémy nejen s oběhovým systémem, je tento krásný strom. V Čechách roste běžně, dosahuje výšky až třiceti pěti metrů a stáří dvě stě padesát let. 

Jeho mocné účinky jsou známy již mnoho staletí. Například v germánské mytologii byl jasan považován za střed vesmíru. Jeho léčebné působení znal již Hippokrates a z jeho kvalitního tvrdého pružného dřeva se odedávna vyrábějí všemožné výrobky, od nástrojů po nábytek.

Z jasanu se sbírají jednotlivé lístky, a to v červenci a v srpnu. Někdy se sbírá i mladá kůra. Nejvíce účinných látek však obsahují pupeny, podobně jako u ostatních rostlin. V jasanu nalezneme cukry, pryskyřice, flavonové glykosidy, kumariny, silice, třísloviny a další. Jasan má mírně močopudný a projímavý účinek. Dokáže tělo zbavit nadbytečné soli a zabraňuje zadržování vody. Je tedy velkým pomocníkem při revmatismu, dně, ledvinových problémech a problémech s klouby. Příznivě působí na cévní soustavu a harmonizuje krevní tlak. Kůra se užívá na snižování horečky. 

Přeji vám krásný začátek léta.

Na křečové žíly

Tři až čtyři hrsti podrcených sušených květů komonice dáme do plátěného pytlíku a namočíme na chvilku do horké vody. Po odkapání přiložíme ještě teplý pytlík s komonicí na křečovou žílu, přikryjeme igelitem, ovážeme ručníkem a necháme působit přes noc.

Na rány a vředy

Zevně lze výluh z listů jasanu použít k oplachování špatně se hojících ran a bércových vředů.

Dvě lžíce sušených listů dáme do půl litru studené vody a necháme alespoň čtyři hodiny luhovat. Poté přivedeme k varu a po minutě vaření odstavíme. Necháme deset minut odstát a scedíme. 

Do výluhu namočíme kapesník nebo netkanou gázu a přiložíme na postižené místo. Po půl hodině obklad odstraníme a vše necháme volně zaschnout. Opakujeme alespoň jednou denně. 

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.