Nemám se teď moc dobře. Jsou dny, kdybych se raději neviděla. Po loňském pádu na výletě s dětmi šlo všechno moc rychle, ale jsem ráda, že se nestalo nic dětem. To je noční můra každé vychovatelky anebo učitelky, které mají děti svěřené do péče.

Po ne moc optimistické diagnóze z nemocnice jsem se po pár týdnech, možná spíš měsících, dostala konečně na rehabilitaci do Kladrub. Tam byl každý den lepší a lepší. Věřila jsem, že se brzy postavím zase na vlastní nohy. Každý den jsem usínala vyčerpaná, ale s vědomím podpory rodičů a přítele. Často jsem plakala a pláču pořád. Vím, že se to může stát každému, ale měla jsem tolik plánů.

Asi v polovině pobytu v Kladrubech se se mnou rozešel přítel. Vlastně jsem ani neplakala, částečně se mi i ulevilo, nechtěla jsem mu být přítěží. Ale stále ho miluji a těžko se mi kouká na jeho fotky na Facebooku s našimi přáteli, a hlavně s jeho novou holkou. Vypadají moc šťastně, přeji jim to, ale zároveň jsem strašně naštvaná, že je můj život teď úplně vzhůru nohama.

Prý se s tím dá smířit, naučit se žít v nové situaci. Věřím tomu, tedy chtěla bych tomu věřit, aktuálně spíš věřím tomu, že to rozchodím a zbavím se vozíku. Vůbec nechápu, jak je možné, že stále nikdo neumí vyléčit poškozenou míchu. Teda chápu to, ale přijde mi neuvěřitelné, že už civilisté lítají do vesmíru a vozíčkáři stále jezdí na vynálezu z Mezopotámie.

Občas si také přijdu jak z Mezopotámie, hlavně když jednám s úřady, nebo navštěvuji zdravotnická zařízení. Taky jsem přišla na to, že být na vozíku je často dost ponižující záležitost. Třeba, když se domáháte někde toalet pro vozíčkáře, nebo když Vám někteří lidé automaticky tykají.

Vím, že to není moc optimistické, ale bohužel se teď tak cítím. Třeba to bude lepší, ale musí se něco podařit, abych se zbavila myšlenek na ukončení života. Což bych stejně asi nedokázala. Uvidíme, teď musím dořešit bydlení a potom si udělat nějaký osobní plán.

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.