Cítím se vyčerpaný, přeci jen jsem teď rok a půl ležel kvůli dekubitu na pravé sedací kosti. I teď jsem hodinu ležel, potřeboval jsem si odpočinout. Ale vlastně ležím od roku 2011, problémy s dekubity se pořád opakují. Loni už jsem musel na plastiku, byl jsem úplně rozežraný, ale mám radost, že to bylo čisté, bez bakterií. Mamka mi naštěstí pomáhala, co tři hodiny mě polohovala.

Vacenovice, malá obec, okolo třech tisíc obyvatel, kousek od Hodonína, tam bydlím. Žiju jen s mamkou. Mám sourozence, dva bráchy a ségru, ale ti nemají čas, pracují. Ale když potřebuji, tak třeba přijede ségra nebo i brácha, ten co nejezdí s kamionem, i když bydlí jinde. Poslední ségra mi bohužel loni umřela. Ta mi nejvíc pomáhala, když mamka nemohla. Už od 13 let, od mého skoku do vody. Letos by jí bylo 31. Mamka mi dělá veškerou asistenci. Doma mám plošinu do patra a stropní zvedák. Ze začátku mě ale dva roky tahala jen tak. Nejde najít nikoho v okolí. Problém je, že u nás je jen Charita a ti mi nemůžou pomoci s cévkováním, a to je pro mě zásadní.

Teď je to dobré, nemám žádný dekubit, odlehčuji.

Před čtyřma rokama jsem se konečně rozhodl, že si udělám řidičák. Dělal jsem ho tady v Parapleti, pomáhala mi Luba Havránková. Dělala mi brzdu a plyn, protože v oktávce, kterou autoškola používá, mi to úplně nešlo.
Testy jsem udělal na plný počet bodů a jízdy taky bez chyby, jen mě štvali ty malé kruháče v Průhonicích. Tady v Praze ale musím říct, že jsou ohleduplní řidiči. I když jsem jel krokem, nikdy na mě netroubili.

Teď neřídím, mám velký břuch.

Před třemi roky jsem začal pořádně jíst a jen úpravou stravy jsem zhubnul deset kilo. Ale bohužel, jak jsem teď ležel, tak jsem zase přibral. Lenka Honzátková z Paraplete mi tehdy doporučila, jak se stravovat, a změřila mě na bodystatu. Bylo to dobré.

Teď mám v plánu zase se vrátit k dobré stravě a pořídit si motomed. Zase to půjde. Občas se vydám ven na električáku. A ono i u blbého držení páčky při cestě do sousední vesnice se pozná, v jaké je člověk kondici.

Měl jsem kurzy, programování HTML a práce s počítačem. Tady v Parapleti i u nás na jižní Moravě. Ale práci, bohužel, zatím nemám. Potřebuji dělat z domova. Bylo by pro mě moc komplikované někam dojíždět, kvůli té asistenci.

Byl jsem už jen kousek od toho dostat práci pro jednu banku, ale nakonec to nevyšlo, ale pracovat chci.

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.