Úspěšné paralympijské Tokio

Sdílet článek

V průběhu roku jsme vám v našem magazínu přinášeli články s tématem paralympijských her. Byla to taková příprava na letošní paralympijské hry, které se konaly na přelomu srpna a září v japonském Tokiu a kterých se zúčastnilo i mnoho českých sportovců. A velmi úspěšně.

Celkem se v programu her představilo dvacet dva sportů a čtyři tisíce čtyři sta sportovců. Českou republiku reprezentovalo dvacet osm sportovců, z toho čtrnáct se spinálním poškozením. V hodnocení národů se Česko umístilo na čtyřicátém čtvrtém místě se dvěma zlatými, třemi stříbrnými a třemi bronzovými medailemi. 

Pojďme si nyní několik našich úspěšných reprezentantů představit. 

Tereza Brandtlová 

Disciplína/umístění:  Lukostřelba jednotlivci/9. místo  

Věk: 35 let

Tereza se poprvé dostala k lukostřelbě před čtyřmi lety v Centru Paraple a od prvního výstřelu věděla, že je to to pravé. 

V roce 2019 vyhrála kategorii Objev roku v rámci ankety Nejlepší hendikepovaný sportovec.   

David Drahonínský  

Disciplína/umístění:  Lukostřelba jednotlivci/1. místo , Lukostřelba mix týmy/2. místo  

Věk: 39 let  

David je jedním z nejlepších lukostřelců v Česku i ve světě. Je držitelem dvou světových rekordů, které za poslední roky několikrát posunul. Momentálně je na prvním místě ve světovém žebříčku v kategorii W1 s kladkovým lukem.

Do jeho sbírky medailí z paralympiád patří dvě zlaté a dvě stříbrné z individuálních soutěží a jedna stříbrná a jedna bronzová z družstev, kde bojoval po boku Šárky Musilové. Je známý nejen svými skvělými výkony, ale také účesem v barvě české vlajky či jeho pověstným „wheelchair“ tancem.   

Vendula Dušková    

Disciplína/umístění:   Plavání 400 m volný způsob/ 6. místo, Plavání 100 m prsa/ 7. místo, Plavání 200 m polohový závod/ 8. místo  

Věk: 23 let  

Vendula je studentka ergoterapie, která se k plavání poprvé dostala ve dvou letech v rámci rehabilitace. Závodně se poté rozplavala v šesti letech a nyní se proplavala na svou již druhou paralympiádu. Její nejoblíbenější plaveckou tratí je osmistovka a závody na otevřené vodě, které však bohužel nejsou součástí paralympijských her.   

Jakub Kosek  

Disciplína/umístění:  Střelba vzduchová pistole 10 m/ 27. místo, Střelba pistole 25 m/ 28. místo  

Věk: 36 let  

Jakub začal sportovně střílet v roce 2016, rok poté, co si střelbu vyzkoušel v rehabilitačním ústavu Kladruby. Jeho cesta ke střílení byla velmi rychlá, protože před úrazem sloužil v armádě a byl střeleckým instruktorem.

Jakub je několikanásobný mistr republiky a má také několik medailí z mezinárodních soutěží.   

Šárka Musilová  

Disciplína/umístění:  Lukostřelba jednotlivci/ 2. místo, Lukostřelba mix týmy/ 2. místo  

Věk: 30 let  

Šárka v létě roku 2010 nešťastně uklouzla na mokrých schodech a při pádu si přerušila míchu na několika místech. Se sportem na vozíku se pak seznámila během pobytu v rehabilitačním ústavu Kladruby. 

Na myšlenku věnovat se lukostřelbě ji přivedl David Drahonínský. Netrvalo dlouho a Šárka si lukostřelbu zamilovala. S Davidem získali již několik medailí – např. bronz na paralympiádě 2016, zlato na mistrovství Evropy 2018. Letos se jí na paralympiádě podařilo získat dvě stříbrné medaile, a to jak v závodě jednotlivců, tak týmů.   

Tomáš Pešek  

Disciplína/umístění:  Střelba ze vzduchové pistole 10 m/ 11. místo, Střelba z pistole 50 m/ 33. místo  

Věk: 29 let  

Tomáš se kolem střelby pohyboval od malička, a tak si ji jako svůj sport zvolil i po úrazu. Závodně střílí od roku 2016.

Jeho největším dosavadním úspěchem je titul mistra Evropy z roku 2018 v disciplíně standardní vzduchová pistole – 40 ran a titul mistra světa z roku 2019 v disciplíně vzduchová pistole – 60 ran.  

Jiří Suchánek  

Disciplína/umístění: Stolní tenis dvouhra/ 5. místo, Stolní tenis čtyřhra/ 3. místo  

Věk: 39 let  

Jiří se věnuje stolnímu tenisu od roku 2005, od roku 2007 pak působí v reprezentaci. 

Získal několik stříbrných a bronzových medailí na mistrovství Evropy a bronzovou medaili na mistroství světa. Poprvé se zúčastnil paralympijských her v Londýně 2012, v Rio de Janeiro 2016 získal bronzovou medaili v kategorii jednotlivců.   

Petr Svatoš  

Disciplína/umístění: Stolní tenis dvouhra/ základní skupina, Stolní tenis čtyřhra/ 3. místo  

Věk: 31 let  

Petr se již od dětství věnoval různým druhům sportu a už tehdy byl v popředí právě stolní tenis. V průběhu dospívání své tréninky zintenzivnil a od roku 2013 je členem reprezentace.

Své sportovní dovednosti piluje v TJ Jiskra Litomyšl a v Ostravě pod vedením trenéra Milana Jaška. 

Bronzovou medaili z letošní paralympiády získal spolu s Jiřím Suchým v kategorii družstev ve třídě TT3. 

Obrovskou gratulaci a poklonu posíláme všem sportovcům, kteří se na paralympijské hry probojovali, ať už bylo jejich konečné umístění jakékoli!

  • Původní myšlenka paralympijských her se začala formovat již v roce 1948 v rehabilitačním zařízení pro válečné veterány v Anglii. Jejím autorem je sir Ludwig Guttmann.
  • Vůbec první paralympijské hry se uskutečnily v roce 1960 a zúčastnilo se jich 209 sportovců.
  • První ročníky paralympiád byly určeny výhradně pro sportovce s míšním poraněním. Nyní jsou hry vrcholnou soutěží pro špičkové sportovce s různými zdravotními hendikepy.
  • Základní filozofií paralympijského hnutí je, že světoví sportovci s hendikepem mají schopnosti a zkušenosti rovnocenné se zdravými olympijskými sportovci, a proto se stejně jako oni musí podrobit přísným kvalifikačním kritériím a výběru do národního týmu. 
Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.