Když je řeč o našich útrobách, střevech nebo chcete-li druhém mozku, určitě stojí za zmínku kysané zelí. Tahle superportravina je pro naše střeva doslova balzámem. Takže pokud jim chcete dopřát pořádný wellnes, kysané zelí je ta správná volba.

Hlávkové zelí neboli brukev zelná (Brassica oleracea)

Původně rostlo jako malý keřík ve Středozemí. Pro své všestranné využití v kuchyni bylo celkem brzy šlechtěno až do nynějších mnoha podob. 

Já bych se však ráda zmínila o tom našem dobře známém hlávkovém zelí. Má mnoho zdraví prospěšných látek, vitaminy C, D, E, B6, B12, karoten, thiamin, mnoho minerálních látek, vlákniny a dalších. 

Zelí lze skvěle dlouhodobě uchovávat, ať již v čerstvé podobě jako hlávky, třeba ve sklepě, nebo v kysané podobě, kdy vydrží ještě mnohem déle. V dřívějších dobách tak kysané zelí dokázalo především v zimních měsících poskytnout cenný a mnohdy jinak nedostupný zdroj mnoha potřebných látek. 

Kysané zelí

Nápad zkusit začít fermentovat zelí by si zasloužil Nobelovu cenu. Kysané zelí totiž zachraňuje lidstvo napříč věky. Vozilo se například na daleké plavby lodí jako prevence kurdějí nebo bylo užíváno při mnoha válečných taženích pro zotavení vojáků. 

Jak jsem již uvedla, zelí má samo o sobě mnoho užitečných látek. A pokud ho podrobíme procesu fermentace, jeho účinky se ještě znásobí. Kysané zelí je jedním z nejvydatnějších zdrojů vitaminu C, ke kterým se v našich končinách můžeme dostat. Obsahuje ho až 700 mg na jeden šálek (denní doporučená dávka je kolem 80 mg). Kromě koňské dávky vitaminu C se vám se zelím dostanou do organismu již zmíněné vitaminy K, E, provitamin A a vitaminy skupiny B. Z minerálních látek je to draslík, selen, zinek, vápník, jód a železo. V neposlední řádě je zelí také velkým zdrojem vlákniny. A pokud je řeč právě o kysaném, pak nesmíme opomenout ještě probiotické kultury. 

Vláknina a probiotické kultury přináší našim střevům ty nejvíce blahodárné účinky. Vláknina funguje na střevo jako mechanický čistič, takový kartáček, který projede všemi místy a odstraní staré nežádoucí zbytky. Potom nastoupí probiotické bakterie, díky kterým se naše střevní mikroflora osídlí zdravými mikroorganismy. 

Pozitivní účinky kysaného zelí mají blahodárný dopad na celý organismus. Posiluje naši přirozenou obranyschopnost, působí proti různým typům nachlazení, regeneruje organismus a podporuje detoxikaci, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat zdravé kosti, zuby, nehty a vlasy a má antioxidační vlastnosti, takže chrání buňky před škodlivinami a stresem. Velkým benefitem je pak také jeho zpomalující účinek na růst nádorových buněk, což bylo již potvrzeno i vědecky. 

Ve výčtu pozitivních účinků by se dalo pokračovat ještě dlouho. Za zmínku ale určitě stojí příznivý vliv na psychické rozpoložení, které souvisí se správným stavem našeho zažívání. Jediná mírně nepříznivá vlastnost, kterou zelí má je to, že způsobuje nadýmání. Tomu lze alespoň do jisté míry předejít přidáním kmínu při jeho přípravě. 

Je třeba zmínit, že výše popsané platí, pokud si zelí dopřejete bez jeho tepelné úpravy. Vařením se z něj, bohužel, mnoho důležitých látek ztrácí.

Ať vám chutná a ať jste stále fit.

Netradiční recept

Pokud si chcete užít výhod kysaného zelí, ale hledáte trochu jinou chuť, pak vás možná zaujme tento recept. Jde o takovou českou verzi korejského fermentovaného speciálu kimchi.

Hlávkové zelí nakrouháme nadrobno, přidáme najemno nastrouhanou červenou řepu a mrkev, případně jinou kořenovou zeleninu. Vše smícháme ve větší nádobě. Přidáme sůl, trochu kmínu a pár chilli papriček (mohou být nakládané i čerstvé). Vše opět řádně promícháme. Potom alespoň deset minut „šlapeme“ celou směs, aby se narušila struktura zeleniny a uvolnil se dostatek šťávy. Poté směs vměstnáme do vhodné nádoby, zatížíme víko a necháme pracovat na tmavém místě při pokojové teplotě. A po týdnu je zázrak hotov. Směs můžete podávat k různým, především mastnějším, pokrmům.

Zázrak fermentace

Fermentaci neboli kvašení, znají lidé minimálně od dob napsání Bible. Už v ní totiž najdeme zmínky o kvašeném mléce a jeho blahodárných účincích.

Z chemického hlediska se jedná o proces přeměny organických látek za účasti mikrobiálních enzymů na jednodušší látky.

Tento zázračný přírodní proces je hojně využíván v mnoha různých odvětvích. Díky kvašení vzniká alkohol, ocet, droždí, kysané mléčné výrobky, zrající sýry, kynuté těsto, fermentované uzeniny a v neposlední řadě i kvašená zelenina.

Sdílet článek
Aktuality

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáháme lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Jsme oporou pro ty, kteří právě ochrnuli po úrazu nebo nemoci, i pro ty, kteří tak žijí už dlouho, ale narazili na problém, se kterým si nevědí rady. Pomáhat můžeme jen díky solidaritě tisíců lidí, kteří naši činnost podporují. Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám.

Naše činnost je přibližně z 50 % financovaná z darů fyzických a právnických osob. Darované finanční prostředky dále nerozdělujeme příjemcům, využíváme je k financování přímých služeb, pomoci a péče o své klienty s poškozením míchy.

Napište nám
Bezplatná objednávka tištěného Magazínu Paraple.

Každý rok vám ve schránce přistanou čtyři výtisky.